
Kraków: Rynek Główny
Kto chce lepiej poznać Kraków, ten powinien spędzić w tym mieście przynajmniej kilka dni. Tylko wtedy można na spokojnie zapoznać się z historią tego miasta oraz zwiedzić jego najcenniejsze zabytki. Dla tych, którzy dysponują ograniczonym czasem, a chcą się zapoznać z tym, co w Krakowie najważniejsze, obowiązkowym punktem w programie zwiedzania miasta stanie się starówka. Kusi ona pięknymi ulicami i zabytkowymi kamienicami, a przede wszystkim swym sercem – Rynkiem Głównym. Ten potężny plac miejski intryguje nie tylko swoimi rozmiarami, ale i wspaniałą atmosferą.
Przy rynku tym skupiły się też te zabytki, które stały się najważniejszymi wizytówkami turystycznymi Krakowa. Kusi kościół Mariacki, z którego wieży wygrywany jest hejnał, kusi pomnik Adama Mickiewicza, przy którym spotykają się ze sobą turyści z całego świata. Ważnym obiektem są tu Sukiennice – miejsce, w którym dominują kupieckie kramy oraz cenne dzieła sztuki, znajdujące się w Galerii Malarstwa Polskiego. W Sukiennicach znajduje się też wejście do jednej z najnowszych atrakcji Krakowa, której w czasie historycznej wycieczki po tym mieście nie można pominąć. To podziemna trasa turystyczna, dzięki której można zobaczyć, jak wyglądał krakowski rynek w okresie średniowiecza oraz poszerzyć swą wiedzę na temat życia codziennego dawnych mieszkańców Grodu Kraka.
Skarby drewnianej architektury – Paczółtowice
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska kusi nas przyrodniczymi skarbami oraz pięknymi widokami, a piesze wycieczki po tutejszych dolinkach mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Ta kraina to również atrakcje krajoznawcze, którym miłośnicy historii oraz architektury bardzo chętnie poświęcają swój czas. Gdzie warto się wybrać? Do Paczółtowic – malowniczej wsi leżącej w pobliżu słynnej Doliny Racławki, uznawanej za jedną z najpiękniejszych Dolinek Podkrakowskich. A czym wyróżniają się Paczółtowice?
Do Paczółtowic warto zajrzeć ze względu na tak cenny zabytek drewnianej architektury, jakim jest kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Ten ciekawy zabytek pochodzi z początków XVI wieku i jest ciekawym przykładem stylu gotyckiego. Świątynia ta przyciąga uwagę swą sylwetką, pięknie prezentuje się też kościelne wnętrze. Cenną ozdobą jest tu XIX-wieczna polichromia oraz malowidła ze scenami Męki Pańskiej, pochodzące z XVII stulecia. W kościele tym wyróżnia się ołtarz główny z XVII wieku, w którym można ujrzeć gotycki obraz Matki Bożej Paczółtowskiej, otoczony silnym kultem. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że wizyta w Paczółtowicach może sprawić wiele radości miłośnikom drewnianej architektury i sztuki sakralnej, która w tutejszym kościele jest godnie reprezentowana.