
Fotowoltaika jest coraz bardziej powszechna w naszym kraju oraz w większości krajów rozwijających się i rozwiniętych. Jest to stosunkowo proste, a przede wszystkim ekologiczne źródło energii. Często jest ono opisywane w tak dobrym świetle, że zapomina się o tym, że jak każdy produkt technologiczny, podlega on pewnym prawidłom, regulacjom oraz trzeba o ten element dbać. Do tych kategorii zaliczymy serwisy i przeglądy, regularne mycie oraz konieczność utylizacji. Tym ostatnim zagadnieniem się dzisiaj zajmiemy.
Dlaczego konieczna jest utylizacja paneli fotowoltaicznych?
Na wstępie trzeba powiedzieć, że utylizację paneli fotowoltaicznych wymuszają przepisy unijne oraz idące zaraz za nimi regulacje krajowe. W naszym kraju panele fotowoltaiczne są traktowane jako elektro złom, więc podlegają konieczności selektywnego składowania. Nie jest to oczywiście pozbawione sensu. Panele fotowoltaiczne są to instalacje, które wiecznie pracować nie mogą i choć ich czas życia jest długi i wynosi od dwudziestu pięciu do nawet czterdziestu lat, to jednak zawsze przychodzi kres ich użyteczności i konieczność ich demontażu. W Polsce fotowoltaika pojawiała się dość późno, ale pierwsze instalacje trafiają właśnie do punktów składowania i recyklingu paneli fotowoltaicznych. Koszt oddania paneli do takiego skupu wynosi obecnie półtora do dwóch złotych za kilogram, jeśli mamy własny transport.
Czy możliwy jest recykling paneli fotowoltaicznych?
Składowanie paneli fotowoltaicznych jest jedną z bardziej kontrowersyjnych rzeczy, jakie z panelami się wiążą. Składowanie jest to oczywiście najprostsza metoda, ale można panele poddawać recyklingowi. Nie jest to sprawa prosta, ale drzemie w niej również duży potencjał do zarobku. Według szacunków tylko w Polsce, czyli w kraju, w którym fotowoltaika nie jest najbardziej rozpowszechniona, wartość surowca, który może zostać wykorzystany wtórnie, szacowany jest na setki milionów złotych. Utylizacja paneli fotowoltaicznych powinna więc zachodzić, ale tylko w przypadku elementów paneli lub paneli w wyjątkowo złym stanie. W przeciwnym razie powinno się przeprowadzać recykling. Do recyklingu nadają się całe ogniwa fotowoltaiczne, aluminiowe obudowy paneli, szyby ochronne, okablowanie, wiele elementów przyłączy elektrycznych oraz sterowników. Zakłada się, że rynek recyklingu paneli fotowoltaicznych, będzie z roku na rok coraz większy. Podobnie z naszym kraju było między innymi z rynkiem surowców wtórnych. Obecnie opłaca się recyklingować nawet nic niewart do niedawna plastik.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat recyklingu paneli fotowoltaicznych, koniecznie zajrzyj na: https://lighthief.com/o-co-chodzi-w-recyklingu-paneli-fotowoltaicznych/