
Rozsądne zakupy, ograniczenie ilości wyrzucanych śmieci i ich segregacja to proste, ale bardzo skuteczne metody dbania nie tylko o środowisko, ale także o domowy budżet. Aby wyrzucane przez nas odpady mogły być ponownie wykorzystane, musimy umieszczać je w odpowiednich pojemnikach. Jakie są najważniejsze zasady prawidłowej segregacji śmieci? Co oznaczają kolory na pojemnikach i workach na śmieci? Oto najważniejsze zasady segregacji śmieci. Segregacja śmieci jest niezwykle ważna. Jeśli każdy z domowników zadba o to, by wrzucać odpady do odpowiednich pojemników, łatwiej będzie je poddawać recyklingowi, co będzie miało bardzo pozytywny wpływ na całe środowisko.
Zasady segregacji śmieci
Gospodarowanie odpadami w domu nie zajmie Ci dużo czasu ani nie będzie kosztować dodatkowych pieniędzy. Jedyne, czego potrzebujesz, to chęć i świadomość działania w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak segregować odpady w domu. Oznacz i przechowuj w domu różne pojemniki na odpady mokre i suche. Możesz użyć dwóch różnych kolorów, aby ułatwić ich rozróżnienie. Jeśli chodzi o zbiórkę odpadów suchych, trzymaj dwa worki – jeden na papier i plastik, a drugi na pozostałe odpady domowe. Szklane i plastikowe pojemniki powinny być czyste i opłukane z resztek jedzenia. Trzymaj papierowy worek do wyrzucania odpadów sanitarnych. Odpady sanitarne to syntetyczne podpaski, pieluchy (dla niemowląt i dorosłych) oraz inne produkty związane z higieną. Codziennie wyrzucaj z domu odpady mokre. Odpady suche należy usuwać z domu raz w tygodniu. Jeśli mieszkasz w bloku mieszkalnym i chcesz zainicjować gospodarkę odpadami, możesz stworzyć grupę osób o podobnych poglądach, które mieszkają w twoim budynku. Wyjaśnij mieszkańcom segregację odpadów i zaangażuj w nią także personel. Zaopatrz się w oddzielne beczki do przechowywania odpadów mokrych i suchych.
Kolory koszy na śmieci do segregacji
Kosze niebieskie – kosze na śmieci w tym kolorze przeznaczone są do zbierania odpadów z papieru i tektury, np. opakowań po produktach ekologicznych lub kartonów po przesyłkach kurierskich. Należy pamiętać, że muszą one być suche i czyste oraz wykonane w 100% z papieru. Żółte pojemniki -tym kolorem oznaczane są opakowania z tworzyw sztucznych, metalu i opakowania wielomateriałowe. Należy pamiętać, że pojemnik po mleku lub karton po soku nie jest odpadem papierowym, lecz wielomateriałowym, i nadaje się wyłącznie do żółtego pojemnika. Pojemniki zielone – -pojemnik w tym kolorze przeznaczony jest na opakowania szklane, np. szklane butelki i słoiki. Co można wyrzucać do tych pojemników? Na przykład stare butelki po napojach, słoiki, potłuczone talerze i szklane klosze. Pojemniki brązowe są przeznaczone na odpady ulegające biodegradacji. Co można wrzucać do tych pojemników? Na przykład skorupki jajek, fusy po kawie, torebki po herbacie, zepsute owoce i warzywa itp., czyli wszystko to, co w niektórych gospodarstwach domowych wyrzuca się na kompost. Pojemnik czarny jest przeznaczony na odpady zmieszane lub resztki odpadów. Jak sama nazwa wskazuje, do tego pojemnika można wrzucać wszystkie pozostałe odpady, które nie zostały sklasyfikowane w powyższych kolorach.