
Podczas budowy domu drewnianego bierze się pod uwagę wiele czynników. Są to wpływ na środowisko, bieżąca konserwacja, estetyka, opcje projektowania i ogólna wytrzymałość domu. Jednak kolejnym elementem układanki jest rzeczywista żywotność domu z drewna. Decydując się na budowę tego typu domu, żywotność jest zdecydowanie ważnym elementem, o którym należy pamiętać.
Jaka jest typowa żywotność domu z drewna?
Ogólnie rzecz biorąc, domy z drewna mogą przetrwać 100 lat lub więcej. Niemniej jednak, istnieje wiele drewnianych konstrukcji nadal używanych w całej Europie, które pochodzą z wczesnych lat 1100. Także wiele drewnianych domów zbudowanych po raz pierwszy w Ameryce Północnej w połowie 1700 roku nadal stoi i funkcjonuje.
Znaczenie wysokiej jakości konstrukcji, w celu zapewnienia żywotności
Znane jest powiedzenie, że najlepszą obroną jest dobra ofensywa, więc kluczowe jest skupienie się na podstawach budowy. To właśnie na tych wczesnych etapach opiera się większość potencjalnego sukcesu domu z drewna. Budowniczowie i projektanci doskonale zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką ponoszą za zapewnienie, że budowa domu z drewna jest wykonywana z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Oczywiście, po zbudowaniu domu, jego żywotność zależy od właściciela. Bieżące prace konserwacja mogą znacznie wydłużyć żywotność.
Jak wydłużyć żywotność drewnianego domu?
Ochrona przed wilgocią
Jedną z najpilniejszych kwestii, jest ochrona przed wilgocią. Podczas budowy należy upewnić się, że użyte drewno ma wilgotność nie wyższą niż 19 procent. Wyższe stężenie wilgoci w drewnie może łatwo prowadzić do wczesnego rozwoju pleśni i zgnilizny drewna. K
Podczas budowy kolejnym ważnym zagadnieniem jest odpowiednie uszczelnienie zewnętrznej części domu, co uniemożliwi ucieczkę powietrza przez pęknięcia. Zapobiega to uwięzieniu wilgoci we wnękach ściennych, co w dłuższej perspektywie może naprawdę negatywnie wpłynąć na żywotność drewnianego domu. Dzięki skrupulatnemu uszczelnieniu domu można następnie zainstalować izolację bez obawy, że powietrze dostanie się do środka i spowoduje niepotrzebne problemy z kondensacją.
Niezbędne jest również wzmocnienie zewnętrznej powierzchni drewnianego domu ochroną przed promieniowaniem UV, np. za pomocą odpowiednych farb i lakierów.
Innym sposobem ochrony drewnianych domów, jest zastosowanie nawilżaczy i wentylatorów w celu utrzymania odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach. Jest to szczególnie ważne w przypadku zastosowania w domu systemu grzewczego z wymuszonym obiegiem powietrza. Jednak latem, w zależności od warunków zewnętrznych, korzystne mogą być również osuszacze powietrza.
Ochrona przed inwazjami szkodników i owadów
Innym często pojawiającym się problemem jest inwazja szkodników i owadów. Na szczęście, jeśli budowniczowie upewnią się, że skutecznie uszczelnili dom wokół jego fundamentów i szkieletu, nie powinno to powodować zmartwień właściciela domu.
Przemyślenia końcowe
Podsumowując, przedłużenie żywotności domu szkieletowego zaczyna się już w momencie podjęcia decyzji o jego budowie. Upewnij się, że firma, którą wynajmiesz do budowy domu z drewna ma solidną reputację i jest uczciwa. Chociaż prawdą jest, że domy z drewna są budowane szybciej niż inne style domów, ta szybkość nie powinna odbywać się kosztem niechlujnie skonstruowanego budynku.